Istorie Aprilie 23, 2014

În după-amiaza zilei de luni, 4 iunie 2012, IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, însoţit de pr. Damian Mihai, protopopul Protopopiatului Ceahlău, de pr. paroh Mihai Ursache şi de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit slujba de sfinţire a locului pentru noua biserică a parohiei „Sfinţii Trei Ierarhi“ din Poiana Largului - Lunca.

În 2011 vechea biserică şi obiectele aflate în patrimoniu au ars în incendiu, momentan slujbele săvârşindu-se în casa socială parohială.

Persoanele care vor să ajute la reconstrucţia Bisericii "Sfinţii Trei Ierarhi" - Poiana Largului - Lunca pot face donaţii în lei, în contul RO15RZBR000006000 3699412, deschis la Raiffeisen Bank, sucursala Poiana Teiului.